Haber

BM Yetkilisi: Cibaliya Mülteci Kampı’nda İsrail’in saldırısı sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybetti

YENİ Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırısında “çok sayıda sivilin öldüğüne” dikkat çekerek, “Bu, savaşın şiddetleneceği anlamına geliyor” dedi. giderek daha vahim insani sonuçlar doğuruyor.” “Bu, korkutucu bir aşamaya giren Gazze halkının başına gelen son vahşettir.” söz konusu.

???????Griffiths, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında iki gün süren incelemelerinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Bölgedeki acil insani duruma dikkat çeken Griffiths, “Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlenen son saldırılarda çok sayıda sivilin öldüğü bildirildi. Bu, savaşın boyutlara ulaştığı Gazze halkının başına gelen son vahşettir. Giderek daha korkunç insani sonuçları olan daha da korkutucu bir aşama.” ” kelimesini kullandı.

Griffiths, İsrail tarafında hayatını kaybeden 1.400’den fazla kişinin ve 200’den fazla rehinenin yakınlarının “acı içinde yaşamaya devam ettiğini”, Gazze’de “kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu” sivillerin “bombalanıp öldürüldüğünü” vurguladı.

7 Ekim ve sonrasının milyonlarca insanın hayatında “silinmez izler” bıraktığını belirten Griffiths, “Gazze’de kadınlar, çocuklar ve erkekler açlıktan ölüyor, travma yaşıyor ve bombalamalarla öldürülüyor. (Gazze halkı) her şeyini kaybetti.” insanlığa olan inançları ve geleceğe dair tüm umutları. Umutsuzlukları.” gözle görülür şekilde.” dedi.

“Bu böyle devam edemez”

Griffiths, İsrail’in saldırıları sonucunda Batı Şeria’da “ölü sayısının arttığını” vurgulayarak, “Bu arada dünya harekete geçemiyor veya isteksiz görünüyor. Bu böyle devam edemez. Hız değişikliğine ihtiyacımız var.” değerlendirmesini yaptı.

“Savaş kurallarına saygıyı sağlamak, çatışmayı hafifletmek ve nükleer silahların yayılmasını önlemek için nüfuz sahibi olanların bu nüfuzu kullanmasına ihtiyacımız var.” Griifiths, önlem alınmazsa bunun bölgenin çok ötesinde sonuçları olacağını belirterek, “Çünkü bu küresel bir kriz.” ekledi.

Rehinelerin “derhal ve koşulsuz” serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Grifftihs, “Hayatta kalmak için gerekli malzemeleri güvenli bir şekilde, anında ve büyük ölçekte sağlayabilmemiz gerekiyor. Zorlu müzakerelerin ardından 200’den fazla kamyon geçiş yaptı. Gazze şu ana kadar bir miktar rahatlama sağladı ama yeterli değil.” .” şeklinde bir açıklama yaptı.

habergelendost.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu