Ekonomi

Adana’da 2 noktada daha petrol kuyuları açıldı

Adana’nın İmamoğlu ilçesine bağlı Ağrıkaraca Mahallesi’nde ‘Petrol yok’ denilerek 1948 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi tarafından kapatılan 2 bölgede çalışmaların yürütülmesine karar verildi. Bunun üzerine kuyu ve sondaj borularının kısa sürede tekrar faaliyete geçmesi için start verildi.

1948 yılında kapatılan kuyu yeniden açılacak

Bölgedeki petrol arama ve tarama faaliyetlerinin analizi tamamlanmış ve saha hazırlıkları yapılmıştır. Sondaj makinesinin beklendiğini kaydeden Ağzıkaraca Mahallesi Muhtarı Mehmet Erbaşlı da TPO GAZİ 1 kuyusunda arama çalışmalarına başlanacağını, 1948 yılında petrol olduğu tespit edilen ikinci kuyuda da çalışmaların yürütüleceğini kaydetti. ancak daha sonra kapatıldı.

Amerikalılar “petrol yok” dedi ve kapattı

Mahallelerine yakın Ceyhan sınırında bulunan sondaj kuyusundan petrol çıkarıldığını kaydeden Muhtar Mehmet Erbaşlı, şunları söyledi: “Şirketimiz de buraya geldi ve tüm bölgede tarama çalışması yaptı. Ne de olsa burayı buldular, altyapı hazırlandı, şimdi sondajı bekliyoruz. 1948’de Amerikalıların petrol aradığını biliyoruz, bizimki gibi. demiş atalar.O zaman ‘hayır’ deyip gitmişler.’Bize yanmış derlerdi. Sondaj için göletler yapıldı. 6 yıl öncesine kadar sahadaki kuyuda ham petrol vardı. Birinin düşmesi durumunda tarla sahibi üzerini toprakla kapatmış. İnşallah petrol çıkacak ve köyümüz, mahallemiz kalkınacak ve gelecek için ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.”dedim.

Kuyu olan yerde buğday yetişmez

Amerikalıların açtığı ve ardından kapattığı ikinci kuyunun artık buğday tarlası olduğunu gösteren Muhtar Erbaşlı, “Biliyorsanız şu an kuyunun olduğu yerde buğday pek yetişmiyor. Buradaki borunun boyunun 2 bin 400 metre olduğunu biliyoruz. 5-6 yıl öncesine kadar bu dolu havuzda bitümlü ham petrol vardı. Şimdi bu yer yeniden keşfedilecek. Sondaj borusu burada.”dedi.

kadisehriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu