Haber

İmamoğlu, Fırtına ve Kar Yağışı Öncesinde İstanbulluları Akom’da Bilgilendirdi: “10 Bin Personel, 2.275 Araç ve İş Ekipmanıyla Sahadayız”

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da beklenen fırtına ve kar yağışı öncesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) İstanbulluları bilgilendirdi. İstanbul’da yaklaşık 10 bin personel ve 2 bin 275 araç ve iş ekipmanı ile karla mücadeleye hazır olduklarını belirten İmamoğlu, “Güçlü bir ekip ve ekipmanımız var. Şu anda 257 bin ton tuz stokumuz var. 168 traktörümüz var. • Kurtarma vinci ve çekici sayısını 49’a çıkardık.Yine 104 kilometrelik metrobüs güzergahında 44 araç ve iş makinesi hazır olacak.Yine bunların bakımı için 32 araç ani arızalarda destek verecek Tam grup çalışmalarımızın başındayız, sahadayız.” Tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışıyor olacağız. Sadece kendileriyle değil, İstanbul’umuzun 39 ilçe belediyesiyle de anlık temas ve iş birliği yapan bir anlayışla süreci takip ediyor olacağız.”

İBB Başkanı İmamoğlu, bu akşamdan itibaren İstanbul’da etkili olması beklenen fırtına ve kar yağışı öncesi AKOM’da basın toplantısı düzenledi. İmamoğlu, sahada tüm ekiplerin görevinin başında olduğunu belirterek, İstanbullulara da görev düştüğünü söyledi. Vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini vurgulayarak, ulaşımlarını toplu taşıma ile sağlamalarını istedi.

“ORTAK AKILLA HAREKET EDİYORUZ”

Ekrem İmamoğlu, AKOM’da düzenlenen toplantıda şöyle konuştu:

“Sevgili İstanbullular, değerli hemşehrilerim. Bir kış gününün ortasındayız, bir pazar günü. Ülkemiz ve dünyamız alışılmadık derecede kurak bir dönemden geçiyor. Bu konuda zor bir dönemden geçiyoruz. Aslında her zamanki gibi” hava koşullarında kar yağışı ne yazık ki normal yağıştan daha fazladır.Ani hareketlerin coğrafyamızı, toplumumuzu ve hayatımızı büyük ölçüde etkilediğini biliyoruz.İklim değişikliğinin fiilen bize, çevremize, yol açtığı durumları sizlerle paylaşacağız. mevcut sorumluluklar ve önümüzdeki haftalarda ortaya çıkaracağımız sorumluluklar.Biliyoruz ki paylaşırsak kolaylaştırıcı olur.Afet Uyum Merkezimizde sadece İstanbul Büyükşehir Belediyemizin teşkilatları yok aynı zamanda karayollarından Kuzey Marmara Otoyoluna, İstanbul Havalimanına kadar ulaşımla ilgili alanlar başta olmak üzere İstanbulumuzun her noktasına katkı sağlamaktadır. kurumlar. Ortak akılla hareket ediyoruz. Ortada konuşuyor, düşünüyor ve analizler üretiyoruz. Bunun bilinmesi gerekiyor.

BUGÜN, ÜSTÜNLÜĞÜYLE SOĞUK DALGASI BİZİ BULUŞTURMAYA BAŞLADI: Önümüzde soğuk bir hava süreci var. Bu olağan meteorolojik durum öncelikle bilinmelidir. Bugün itibariyle soğuk hava dalgası bizleri karşılamaya başladı. Yine kuzeyden gelen, özellikle Güneş, Silivri, Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinden giren bir hava akımı. Gün artık yağmur ve sulu karla başladı. Ancak ilerleyen saatlerde karın yağacağı birçok nokta var. Ancak özellikle öğle saatlerinden itibaren gece boyunca devam edecek fırtınanın en değerli konu olduğunu belirtmek isterim. Meteoroloji olarak verilen raporda arkadaşlarımın tahmini. Saatte 60 ila 90 kilometre hızla çok şiddetli bir fırtına. Bu doğal fırtına ile birlikte yoğun kar yağışı bekleniyor. Bu nedenle Sibirya menşeili olarak tanımlanan soğuk hava dalgasının etkisi fırtınayla birlikte artacak. Hatta 0 (sıfır) derecenin bile -5 (eksi beş) 6-7 dereceye kadar hissedileceği tahmin ediliyor. Bu açıdan biz sahada akışı en sistematik şekilde yönetmeye çalışırken, özellikle böylesine sert bir hava koşulunda insanlarımızın önlem alırken çok dikkatli olması gerekiyor. Seyahatlerini buna göre planlamalı ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamasının ve yolculuk yapacak olsa bile toplu taşıma araçlarını kullanmasının değerli bir uyarı olduğunu baştan söyleyeyim.

PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR DEVAM EDECEKTİR: Meteoroloji de perşembe gününe kadar etkili bir yağmur dalgası içinde olacağımızı söylüyor. Bu sadece bugün için değil, Pazartesi için de arkadaşlarımızın tahmini, yine fırtına ile devam edecek. Şu an dediğim gibi kuzeyde ve batıda yağmur ve kar şeklinde süreç devam ediyor. Pazartesi sabahı yağmur ve sulu kar olması durumunda süreç tekrar devam edecek, kar yağması durumunda ise akşam saatlerinde süreç devam edecek. Valiliğimizden okullar veya kamu çalışanları ile ilgili herhangi bir açıklama olmadığını da belirtelim. Bu süre içinde böyle bir önlem alınırsa yine vatandaşlarımızla paylaşıyor olacağız.

YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ: Belediyemizin çalışmalarından bahsetmek istiyorum. İstanbul’da çok çalışıyoruz. Görevli personel sayımız 9 bin 649. Böylesine geniş bir ekiple İstanbul’umuzun her noktasında farklı görev tanımlarıyla işimizin başında olacağız. Özellikle akıllı sistemle hayata geçirdiğimiz araçlarla hem karla uğraşacaklar hem de metrobüs yolunda özel kar küreme araçları kesintisiz hizmet verecek ki bu çok değerli. Metrobüs yolu güzergâhında o güzergâha uygun hazırlanmış ve uygun kar küreme makinelerimiz olacak. Etkili bir arkadaşımız aynı anda metro istasyonlarımızda hizmet verecek. Çünkü toplu ulaşımın ağırlığı ile vatandaşımızın rahatını düşünüyor olacağız. Bu noktada şimdilik belirlediğimiz ihtiyacı artıracağız. 40 noktada tayın ve seyyar dağıtımla halkımızı takviye edeceğiz. 9 metro istasyonunda kurulan ısınma noktalarında çay ikramımızla vatandaşlarımızın keyifli bir güne devam etmesine destek olacağız.

598 MÜDAHALE NOKTASI: İstanbul’da sorumlu olduğumuz yol ağında kar küreme ve tuzlama grupları var, 4 bin 23 kilometrelik bu yol ağından bahsediyorum. 598 müdahale noktasında beklemede olacaklar. Bilhassa bu işin şöyle bir boyutu vardır: Kan kürekleme ve tuzlama işleri yapılabilir. Kar yağışı ve buzlanma öncesi alanlarda tuzlama ile ilgili bu çalışmalarla önlem alındığını söyleyelim. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz bugüne kadar 260 ton tuz ve 46 ton solüsyon kullandı, özellikle yollarda 377 adet tuz kutusu bulunuyor ve 64 adet solüsyon tankı acil kullanım için noktalarda bekletiliyor.

ÖZEL KURUMLARDA DA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER: Şunu da söyleyelim; İstanbul’umuzun doğal karla mücadelesinde önemli olan vatandaşlarımızın desteğidir. Yine sık sık söylüyoruz. Elbette bu tür ortamlarda özellikle fırtınanın yoğun olarak yaşanması beklenen bu ortamda bazı çatıların uçması veya ağaçların devrilmesi söz konusu olabilir. Bu konularda duyarlı olalım. Özellikle özel binalarda alınacak önlemler şantiyeler olabilir. Önlemlerini mutlaka alınız. Kendi sahalarında, kendi sahalarında böylesine şiddetli bir fırtınaya karşı mutlaka hazırlıklı olsunlar.

KIRSALDA DA HAZIRIZ: Doğal İstanbul’umuzun kırsalı var. Kırsalda da hazırlıklıyız. Özellikle muhtarlarımızın kontrolünde. Kürekle aparatlı 168 traktör köy yollarında çalışacak ve muhtarlarımızla iş birliği içinde süreci yönetecekler. Az önce bunun Buzlanma Erken Uyarı Sistemimizle bağlantılı olarak 60 noktada olduğunu söyledim. Olası bir ağırlaştırmada arkadaşlarım yine o noktalara hızla müdahale edeceklerdir.

EVSİZ VATANDAŞLARA HİZMET: Bir çalışmamızı daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu anda tespit edip konaklama alanlarımıza ulaştırdığımız 700 evsiz misafirimiz var ve bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. sadece misafirlerimize değil, evsiz misafirlerimize de kış hizmeti sunuyoruz. Barınma ihtiyaçlarının yanı sıra tüm beslenme ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Bu vatandaşlarımıza ve arkadaşlarımıza günde 3 öğün yemek ikram edeceğiz. Olağan alanda tespit edemediğimiz veya anında yakalayamadığımız evsiz vatandaşlarımız varsa sizlerin uyarılarıyla onları mutlaka misafir ediyor olacağız.

SOKAKTAKİ CANLAR DA UNUTULMUŞ: Sokaktaki diğer canlıları da elbette unutmuyoruz. Haftada 655 noktada günlük 2 ton besin değeri yüksek kuru mama ile sokak canlılarını besleyeceğiz. Can dostlarımızı unutmayacağız. ve arkadaşlarım, sadece şehrin derin noktalarında değil, bazı kırsal alanlarda da toplandıkları alanları ihmal etmeden, bu konuda canla başla çalışacaklar. Ve bu bahsettiğim portatif büfeler, hastanelerin, iskelelerin, yolların acil servisleri tercih edilecek ve acil bulunması gereken birçok noktada vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Kritik noktalarda portatif tuvaletlerle vatandaşa hizmet vereceğiz.

ORTAK ÇALIŞMA NOKTALARI VARDIR: Geçtiğimiz dönemden edinilen tecrübe ile biliyoruz ki özellikle orta bariyerlerde, normal yetki alanımız dışında kalan ve birlikte çalıştığımız otoyol ve otoyolların birleşim noktalarında ve bazı kavşaklarda açılış noktaları arttırılmıştır. özel olarak belirlenmiş bir sıkışıklığın olduğu yerde. Anlık sıkışmalarda bu açıklıklar yapılarak trafik akışı desteklenecektir.

YAKLAŞIK 10 BİN ÇALIŞAN İLE HİZMET: Tekrar bir özet yapmak istiyorum. Sevgili hemşehrilerim. Bugün dediğim gibi 10 bine yakın çalışanımız sizlere hizmet verecek. 24 saat çalışıyoruz. 4.000 kilometreyi aşan sorumluluk ağımızın tam ortasındayız. Az önce söylediğim kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içinde çalışıyor olacağız. Sadece kendileriyle değil, İstanbul’umuzun 39 ilçe belediyesiyle de anlık temas kuran ve iş birliği yapan bir anlayışla süreci takip ediyor olacağız. İstanbul’da hizmet veren araç ve iş makinesi sayısı ise 2 bin 275. Güçlü bir grubumuz ve ekipmanımız var. Şu anda 257 bin ton tuz stokumuz var. Bunun dışında köy yollarında da dediğim gibi çalışacak traktör sayımız 168. Kurtarma vinci ve alıcı sayısını 49’a çıkardık. Yine 104 kilometrelik metrobüs güzergahında 44 aracımız ve iş makinalarımız hazır olacak. Doğal olarak bunların bakımı için 32 aracımız ani arızalarda onlara destek olacak.

ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYALIM: Grup çalışmalarımızın hemen başındayız. Bugün bazı atölyeleri de ziyaret edeceğim. Sahadaki çalışmaları denetlerim. Tekrar belirteyim, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım. Tabii işe giderken de mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih etmeliyiz. Valimizin mesai saatleri veya okullarımızla ilgili bir tedbir kararı olması durumunda siz değerli hemşehrilerimiz ile tekrar paylaşacağız. İşin bir de olağan tarafı var. Maalesef yüzde 30’ların altına düşen baraj doluluk oranımız için bu rahmet bize ve bölgemize hayırlı olacaktır. Onun için bu süreci Allah korusun, hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan, zarar görmeden, sıkıntısız atlattığımızda, karın keyfini ve rahmetini hem milletimize hem de topraklarımıza tattırmasını diliyorum. Hepinize sağlıklı Pazarlar. Sevgiyle, saygıyla hoşçakalın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler