Haber

IŞİD’in İnfazına İlişkin Görüntülerin Ortaya Çıktığı Antep Davasındaki Mahkeme Kararından: DAİŞ Üyesi Cellat Ahmet Güneş’e İyi Hal İndirimi Verildi…

TAMER ARDA ERSİN- GÜRKAN DEMİRTAŞ

IŞİD terör örgütünün elebaşı ve 10 Ekim katliamı davasının firari sanıklarından Ahmet Güneş’e, örgüt üyeliğinden aldığı cezada “iyi hal indirimi” verildiği ortaya çıktı. Belgedeki infaz ve eğitim, 2015 yılında Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme gerekçeli kararında, Güneş’in cellat imajındaki bir kişiye tüfekle ateş etmesini “terör örgütüne üye olduğuna” delil olarak gösterdi. örgüt” denildi ancak bu infazla ilgili ayrı bir soruşturma açılmadı. Güneş ise davadaki idam imajına karşı çıkıyor; Kendisini, “O sırada bana da ateş etmemi söylediler. O sırada kişi gruptaki kişiler tarafından vurularak öldürüldü. Bana bunu söylemeleri üzerine ben de o tarafa doğru ateş etmek zorunda kaldım. Kişiyi hedef almadan vurulan kişi vuruldu.” Güneş’le birlikte yargılanan DAİŞ’li Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar hakkında mahkemenin beraat kararının nedeni, “Güneş’le aynı araçta yakalanmak dışında delil yetersizliği” idi. Beraat kararı nedeniyle DAİŞ üyesi Delibaşlar’a ait kar maskesi ve dış hatıralar da kendisine iade edildi.

IŞİD’in 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı’na düzenlediği ve 103 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırısına ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde halen devam eden duruşma belgelerine göre, firari sanık IŞİD lideri Ahmet Güneş, 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili olarak Ankara 4. 2014 yılında ise Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya ilişkin dosyada bilgi belgeleri de yer aldı. Bu dosyada Güneş, IŞİD’in “Gaziantep emiri” Yunus Durmaz, Durmaz’ın kardeşi Ökkeş Durmaz ve DAİŞ’lilerin eğitim videosu ile PKK terör örgütü üyesi olduğunu söyledikleri bir kişinin infaz videosu yer alıyordu.

Bu dosya, Mart 2014’te DAİŞ’li Güneş, Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar’ın Gaziantep’te polis tarafından yakalanıp gözaltına alınması, eğitim ve infaz videolarının da yer aldığı IŞİD belgelerinin polisin eline geçmesiyle açılmıştı. ANKA Haber Ajansı, duruşma sırasında Güneş’in eğitimi ve idamına ilişkin yazılı savunmayı aldı. Duruşmanın görüldüğü Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki savunmasında Güneş, idam imajına ilişkin şunları söyledi:

“KİŞİNİN BULUNDUĞU YÖNE ATEŞ ETMEK ZORUNDA KALDIM”

“Bunlar köylülerin kendimizi savunmak amacıyla getirip yanımıza bıraktıkları silahlar. Görüntülerde görüldüğü gibi oradaki grup kişiye ateş etmek üzereyken ben gruptan uzaklaşıyordum. O sırada ben gruptan uzaklaşıyordum. Bana da ateş etmemi söylediler. O sırada kişi grup tarafından vurularak öldürüldü. Bana bu şekilde söylemelerinin ardından, “Vurulan kişiye doğru, kişiye nişan almadan ateş etmek zorunda kaldım. Gözlüklerimden biri 3,5 diğeri 4 numara. Benim de gözlerimde sorun var, kişinin kâfir olduğuna dair bir şey söylemedim.”

Güneş, mahkemedeki yazılı savunmasına Allah’a şükrederek başlıyor. Güneş, görüntülerde silah taşıma konusunda kendini şöyle savundu:

“Biraz hava bulmak için birkaç pozisyon yapıyoruz”

“Siz de biliyorsunuz ki, her Türk gencinin kalbinde Osmanlı’dan gelen bir kahramanlık duygusu uyandıran kılıçlar, silahlar vb. O nedenle oyuncak da olsa böyle bir şey bulduğumuzda, Hem hatıralık olsun, hem de arkadaşlarımıza gösteriş olsun diye birkaç poz veriyoruz. “Askere katılan her gencin mutlaka bir pozu ya da silahıyla çekilmiş bir fotoğrafı olmalı. Çektiğim fotoğraflar bu şekilde.”

İSMAİLAĞA CEMAATİNİN KUR’AN KURSUNA KATILDI

Güneş, El Kaide ve IŞİD’i sadece medyadan duyduğunu iddia ederek, 2001-2006 yılları arasında ailesinin desteğiyle İstanbul’da Mahmud Efendi Kur’an kursunda okuduğunu belirtti. Güneş’in o dönemde katıldığı bu Kur’an kursunun İsmailağa Cemaati’ne ait olduğu ve şu anda bu topluluğa bağlı Müceddid İlim Derneği bünyesinde faaliyet gösterdiği sosyal medya hesaplarından anlaşılıyor.

Daha sonra Suriye’nin Lazkiye kentindeki “Bedreddin et Haseni” medresesine kaydolduğunu, daha sonra Suriye savaşının bu bölgeye sıçradığını kaydeden Güneş, şöyle devam etti:

“Yavaş yavaş toparlanmaya başlayınca biz medrese öğrencileri olarak herkesi kendi ülkelerine döndürmeye karar verdik. Geri dönüş hazırlıkları yaparken Esad askerlerinin tüm yolları kapattığını ve Türk hükümetinin de bunu yaptığını öğrenmek zorunda kaldım. Hem muhaliflere hem de Suriyeli mültecilere yaptıkları yardımlar nedeniyle Türklere karşı cadı avı başlatılmıştı.” Orada kaldım.”

“KÖYLÜLER EN AZINDAN KENDİMİZİ KORUMAK İÇİN BİZE SİLAH BIRAKTILAR”

Güneş, bu dönemde “can güvenliğinin olmadığını” ve köylülerden yardım aldığını iddia ederek, “Bu arada köylüler bir şeyler ters giderse diye en azından kendimizi koruyalım diye yanımıza silah bıraktılar. Yanlış. Çünkü ortam gerçekten çok karmaşıktı. Daha sonra bölgeye yardım geldi.” Onun vakfı sayesinde bu cehennemden kurtuldum.”

KARARDA “İŞTEN kovuldu” DİYORDU AMA SADECE KURULUŞ ÜYELİĞİNDEN CEZALANDIRILDI

Güneş, Durmaz ve Delibaşlar’ın yargılandığı Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda Mustafa Delibaşlar ve Ökkeş Durmaz’ı beraat ettirerek Ahmet Güneş’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi ancak indirimin ardından bu cezada indirime gidildi. 6 yıl 3 aya kadar. . ANKA da mahkemenin gerekçeli kararına ulaştı. Mahkeme, PKK’lı olduğunu belirttiği kişinin infaz videosunda Güneş’in öldürdüğü kişiyi vurduğunu tespit etse de bu infazı sadece “örgüte üye olmanın” delili olarak değerlendirdi. Mahkeme, kararında şunları ifade etti:

“..Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğünce sanıkların yakalanması sırasında ele geçirilen hard disk ve diğer ekipmanlar üzerinde yapılan inceleme sonucunda hazırlanan inceleme raporundan anlaşıldığı üzere; söz konusu materyaller arasında, Suriye’de örgüt mensupları tarafından öldürülen kişilerin ceset görüntüleri sanık Ahmet Güneş’tir.” Silahlı eğitimin fotoğrafları var. kimliği belirlenemeyen bir kişinin ateşli silahla vurularak öldürüldüğü görüntüler, sanık Ahmet Güneş’in örgüt üniforması giymesine rağmen grupta aktif rol aldığı, söz konusu kişinin öldürülmeden önce bazı konuşmalar yaptığı, ve ardından grubun bir üyesi kişinin vurulduğunu söyledi. Sanık Ahmet Güneş’in tüfekle başından vurulmasının hemen ardından, elindeki tüfekle söz konusu şahsı birden fazla kez vurduğu, bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde sanık Ahmet Güneş’in söz konusu silahlı terör örgütüne katıldığı anlaşıldı. kendi isteğiyle örgütle arasında organik bir bağ oluştu. Bu formda silahlı terör örgütüne üye olma hatasının hukuki unsurlarını oluşturduğu kanaatine varılmıştır…”

Güneş’te “İyi Durumda” İNDİRİM

Mahkemenin “Duruşmalardaki iyi halinden dolayı Güneş’in cezasında indirim yaptığı” görüldü. Mahkeme, Durmaz ve Delibaşlar’ın tahliye nedenini şöyle açıkladı: “Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar hakkında aynı hatadan dolayı kamu davası açılmasına rağmen, belgede isimleri geçen sanıklar başka bir sanıkla aynı araçta yakalanmadı. Ahmet Güneş’ti ancak örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmuşlardı ve örgütle hiçbir bağları yoktu.” “Onları cezalandırmaya yetecek organik bağlantının kurulduğunu ispatlayacak yeterli, net, inandırıcı ve yeterli delilin bulunmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

KAR MASKESİ İADE EDİLDİ

Mahkemenin, adli gözaltında tutulan Delibaşlar’a ait IŞİD belgelerini de iade ettiği ortaya çıktı. Mahkeme kararında, iade edilen eşyalar arasında “bir kar maskesi, 80 ve 500 GB’lık 2 adet sabit disk”in de olduğu görüldü. Mahkeme, 7 CD’nin, bozuk flash belleğin ve 1 TB hard diskin delil teşkil ettiği gerekçesiyle belgede saklanmasına karar verdi.

MAHKEMEDEN MİT’E DE “IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ?” DİYE SORDU

Güneş, Durmaz ve Delibaşlar’ın Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, mahkemenin ara kararının ardından MİT’e “IŞİD terör örgütü mü?” sorduğu ortaya çıktı. MİT’in mahkeme kararına yanıtında bu 3 DAİŞ’li hakkında şu değerlendirmeyi yaptığı görüldü:

“İlgili yazıya konu talebe ilişkin Müsteşarlığımız kayıtlarında yapılan inceleme sonucunda, söz konusu kişilerin isimlerinin herhangi bir terör örgütü üyesi listesinde yer alıp almadığına ilişkin bir bilgiye rastlanmamıştır. veya ülke dışında.”

MİT’in bu yazısının ekinde Güneş ile ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmazken, Durmaz ve Delibaşlar hakkında sadece yurt dışı kayıtları yer aldı. MİT’in yazısının ekinde şu değerlendirme yer aldı:

“Ökkeş Durmaz’ın 13 Kasım 2009 tarihinde Pakistan’dan ülkemize sınır dışı edildiği, Mustafa Delibaşlar’ın ise 9 Ağustos 2015 tarihinde Azerbaycan’da gözaltına alınarak Bakü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı uyarınca 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Azerbaycan Mahkemesi’nin 19 Nisan 2006 tarihli kararında, Azerbaycan’da cezasını tamamlayıp Nisan 2009’da Gaziantep’e döndüğüne dair istihbarat bilgilerinin bulunduğu tespit edilmiştir.”

ANTEP DOSYASI AHMET GÜNEŞ 10 EKİM KATLİAMININ SANIK OLDUĞU İÇİN ANKARA’YA GÖNDERİLDİ

Bu 3 DAİŞ’liye ilişkin Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki belgeler, 10 Ekim katliamı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 10 Ekim katliamının firarisi sırasında DAİŞ yöneticisi Ahmet Güneş’in şüpheli olması nedeniyle Ankara’ya gönderilen Antep belgesinde, DAİŞ’lilerin infaz ve eğitim videosunun yer aldığı ortaya çıktı. Anka’nın da söz konusu görüntülere erişimi vardı. Bu belgelerde; Ayrıca Güneş’in IŞİD saflarıyla çatıştığı ve bir kişiyi infaz ettiği anları gösteren görüntü de ortaya çıktı. Videoda Güneş’in idam edilecek kişiyle Arapça konuşarak idam edileceğine dair açıklaması da yer alıyor.

“Ölüm sana geldiğinde Müslüman oldun mu? O idam edildi.” diye sordu.

Görüntülerde videoyu çeken kişi, “Ölüm sana geldiğinde Müslüman oldun mu?” diye sordu. Güneş ve çevresindeki diğer DAİŞ’lilerin elinde Kalaşnikof makineli tüfekler var. Güneş, önündeki şahsı idam etmeden önce Kur’an-ı Kerim’den Tevbe Dönemi ayetlerini okudu. Güneş, karşısındaki şahsın PKK’lı olduğunu belirterek, “Bu mürted, PKK’dan aldığımız esirlerden biri. Bunlar PKK’nın yanında savaşan ve onlara sözle, dille destek olmaya çalışanlardır. her durumda.” Güneş, önündeki şahsın öldürülmesini “Amel” diye anlatan bir ayet daha okudu.

Videoda Güneş’in, önündeki kişinin hayatını kaybedip yere düşmesi üzerine bir kez çevresindekilere Sübhaneke duasını okumalarını emrettiği görüldü. Videodaki DAİŞ’lilerden, önlerindeki kişiyi infaz ettikten sonra ellerindeki tüfeklerle cansız bedenine tek el ateş etmelerini istedi.

Öfkeli Sanıkların Eğitim Videoları da Dosyaya Girdi

Dosyada kaçak DAİŞ’lilerle ilgili başka görüntüler de yer aldı. Boş bir fabrika çevresinde çekilen görüntülerde, IŞİD terör örgütü üyelerinin silahlı eğitim yaptığı görülüyor. Bu görüntüde DAİŞ’liler kendi yazdıkları marş ve DAİŞ bayrağıyla yürüdü. Videoda ayrıca kaçak zanlı Ahmet Güneş’in DAİŞ’liler tarafından eğitildiği anlar da yer aldı. Videoyu çeken kişiye “Kimi koruyorsunuz?” sorusu sorulduğunda Güneş’in yanındaki iki kişi, ellerinde tüfeklerle yakın savunma yaparak Güneş’i koruduklarını belirtti.

IŞİD üyelerinin fabrika alanında eğitim aldığı diğer görüntülerde ise DAİŞ üyelerinin eğitim için kurdukları parkurda önce ısınma idmanları yaptığı, ardından oluşturulan engellerle mücadele idmanı yaptığı görüldü. Antrenman parkurunda 2 metrelik duvarın üzerinden atlayıp emekleme antrenmanı yaptıkları anlar da görüntüye yansıdı.

otlukbelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler