Haber

Süleyman Soylu ‘dağıtıldı’, Ali Yerlikaya ‘giydirildi’: Eski yöneticilerin kadroları iade edildi

Rütbeleri alınan, silahlarına el konulan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait binalara girmeleri yasaklanan eski emniyet müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı, haklarına kavuştu.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde Disiplin Kurulu’na sevk edilen Uzun ve Avcı, haklarındaki kararı yargıya taşıdı. Emekli olduktan sonra haklarından mahrum kalan Uzun ve Avcı’nın başvurusu idari yargı tarafından kabul edildi.

Karar İçişleri Bakanlığı’na bildirildi. Tebligatın ardından bakanlık, adli kararı işleme koydu ve Uzun ile Avcı’ya rütbeleri, hizmet silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü binalarına girme hakları geri verildi.

Kanundaki ‘Mahkeme kararı idarece en geç 30 gün içinde uygulanır’ unsurunun Süleyman Soylu döneminde uygulanmaması tartışma yaratıyordu. Bazı yargı kararları 13-14 aya kadar verilmiyordu. 6 Haziran’da oluşturulan kabinede İçişleri Bakanı olarak atanan ve görevi devraldığı törende ‘hukukun üstünlüğü’ vurgusu yapan Yerlikaya, yargı kararlarını işledi. Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olmasının ardından işe iade kararları alınan ancak henüz uygulanmayan yüzlerce kişi işe iade edildi.

Ne oldu?

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun, Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’, ‘alenen aşağılama’ suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından açıklama yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hakaret’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’. Gönderide “Sn. Kaftancıoğlu, Halide Edip, 23 Mayıs 1919’da İngiliz işgali altındaki İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda özgürlük konuşması yaptı. İşgalciler bile onu sizin gibi cezalandırmadı. “Sizin aracılığınızla Türk kadınlarını tebrik ediyorum” dedi. Uzun’un paylaşımının ardından başlatılan soruşturma sonucunda rütbeleri alındı, silahı alındı ​​ve 11 Haziran 2022’de Emniyet Genel Müdürlüğü binalarına girişi yasaklandı.

Eski Emniyet Müdürü ve Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Mücadele (KOM) Daire Başkanı Hanefi Avcı hakkında, “Selahattin Demirtaş AİHM kararı doğrultusunda serbest bırakılmalıdır” dediği için soruşturma başlatıldı. Yapılan incelemenin ardından Avcı’nın rütbeleri ve silahı 20 Haziran 2022’de belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu